Jdi na obsah Jdi na menu
 


Cimrman v Japonsku (Švestka)

21. 7. 2015

 

Cimrman v Japonsku

 


Ve hře Švestka, kterou uvidíte po přestávce a kterou diváci Cimrmanovy kočující společnosti shlédli poprvé o Velikonocích 1912, použil Cimrman jednu scénickou novinku - hereckou masku. Byl to bezesporu důsledek jeho cesty do Japonska. 
    Cimrman navštívil zemi vycházejícího slunce jako dealer firmy Nerez Trutnov, která vyráběla jídelní příbory. Měl za úkol přesvědčit Japonce o výhodách pojídání pokrmù vidličkou a nožem. Pro tento účel si nacvičil vtipný výstup, který předváděl v tokijských restauracích. Nechal si přinést dvě misky rýže, psací stroj a šachové hodiny. Stiskl časový spínač na prvních hodinách a předvedl, jak neúměrně dlouho trvá, pojídá-li se rýže tyčinkami. Potom uvedl v chod hodiny druhé a během několika sekund zhltl obsah druhé misky nožem a vidličkou. V ušetřeném čase zasedl k psacímu stroji a napsal báseň. Tu pak užaslým hostům restaurace přečetl. Přestože tyto básně nebyly umělecky na výši, vždy často vznikaly během jediné minuty, a přestože byly v češtině, sklízely od stolujících Japonců velký potlesk. Pro zajímavost jednu přečtu:
Jamaha, Jamaha, 
s tyčinkami námaha.
Fudžiama hirohito, 
příbor nerez rychle sní to.
Okinawa Trutnov Kurily, 
tora, tora, tora. 


Během svého pobytu v Tokiu navštívil Cimrman i tradiční japonské divadlo Nó, kde mužští herci předvádějí ženské role pomocí masek. Po návratu do vlasti se mu tato inspirace velice hodila. Želný protagonista jeho hereckého souboru Ota Plk, který po léta ženské role v jeho hrách ztvárňoval, stal se totiž s ubíhajícím časem naprosto nepoužitelným. Neboť na jeho povadlou tvář, plnou hlubokých vrásek a vysokých bradavic, bylo každé léčidlo krátké. Cimrman se proto rozhodl vyřešit tento problém maskou. Ukázalo se, že maska přináší mnoho výhod. Jeden herec mohl v jediném představení rychlým střídáním masek zastat hned několik ženských rolí. Takto sehrál Ota Plk šest žen Jindřicha VIII. a všechny veselé paničky Windsdorfské. Z dámských masek si Cimrman postupně vytvořil celou kolekci, kterou vlastně pokryl základní ženské charakterové typy. Každá maska měla své jméno, např.: Nevinný kvítek, Blbá Julča, Děvče s dolíky, Děvče s dolíky od neštovic, Stará panna, Mladá panna, Surová Matra, Jana z myslivny, Jana z Arcu, Chudokrevná Soča, Dáma s migrénou, Dáma s kaméliemi, Vzpurná Anežka. Tady mi dovolte jedu poznámku. Tato maska trochu dusila, takže herec pod ní vydržel sotva hodinu. Proto jí přezdívali Anežka hodinová-vzpurná. Kolekci masek uzavírá Šilhavá Olina, Pavlína diblík a Mužatka Irma.
 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář